کتاب وات

اثر ساموئل بکت از انتشارات ققنوس - مترجم: سهیل سمی-دهه 1950 میلادی

ساموئل بكت دست نوشته وات را در پاريس شروع و در همان شهر تمام كرد. او متن اين رمان را در شش دفترچه ثبت كرد كه تاريخ انتهاي دفترچه نخست يازده فوريه 1941 است و تاريخ پايان دفترچه چهارم 28 دسامبر 1944- بخش عمدة رمان در حالي نوشته شد كه بكت از گشتاپو مي‌گريخت. گريزي كه سرانجام او را به شهركوچك روسيون كشاند. بكت در توصيف اين كتاب مي‌گويد: «فقط تلاشي است براي عاقل باقي ماندن و جلوگيري از مجنون شدنم.» كتاب وات چهار بخش دارد.
شخصيت اصلي كتاب يعني وات در تلاش براي رهيدن از حصار ذهنيت و رسيدن به عينيت و واقعيت در هر گام شكست مي‌خورد، تا به آنجا كه حتي من بودن منِ خود را نيز گم مي‌كند، تمام سررشته‌ها از دستش در مي‌روند و تمام شخصيت‌هاي ديگر رمان نيز كه تلاش مي‌كنند به واقعيت جهاني بيروني شكل و اقوام ببخشد فقط كار را خراب‌تر و پيچيده‌تر مي‌كنند.
رمان وات سرشار و لبريز از آرايه‌هاي ادبي است و لبريز از توضيحات مفصل و طولاني در مورد اموري كه ظاهراً سطحي‌اند و ارزش توجه ندارند. اما شگرد و ارزش كار بكت در اين است كه در شرح اين تكرارها و تشريح موشكافانه اتفاقات بي اهميت، بي‌آنكه ادعايي روشنفكرانه در متن مطرح شود، به عميق‌ترين لايه‌هاي مفهوم حيات انسان مي‌رسد.
«سهيل سمي» ترجمه آثار ادبي جهان از نويسندگان مشهوري چون مارگارت اتوود، هنري ميلر، كازوئو ايشي گورو، سال بلو، جرج كرول اوتس و ... را در كارنامه خود دارد.


خرید کتاب وات
جستجوی کتاب وات در گودریدز

معرفی کتاب وات از نگاه کاربران
کتاب سال 2017 لیسبون.

مشاهده لینک اصلی
یک کتاب بکت معمولی، این یکی آسان نیست خواندن، اما جالب خوانده شده بیشتر قطعا. آیا از آن لذت بردم - لذت بردن یک کلمه بزرگ است. این نیست که من از آن لذت نبردم، زیرا قطعا انجام دادم. من همیشه از کار بکت خوشحال بودم و وات فقط بار دیگر تأکید کرد که چرا چنین است. ظرفیت ایجاد چیزی بسیار ساده، بسیار پیچیده و به همین ترتیب برای ارائه یک نگاه جدید به چیزهایی که ممکن است برای خودمان بدانیم، یک ویژگی است که من همیشه تحسین کرده ام. با این حال، این یک رمان نیست که هرکسی از آن لذت ببرد. این یک رمان است که ناامید و ناامید شده است، و این باعث می شود یک تعجب اگر اگر نویسنده معتبر insane، اگر خواننده خود ممکن است. اما دقیقا همین چیزی است که بکت را خوب می خواند: ما می خوانیم که تجربیات عاطفی نه ما خودمان را نقل مکان می کنیم - که هرگز گفت که این احساسات فقط باید مثبت باشند، اگرچه من خیلی خوابیده بودم . این پوچ بودن به نظر من حس شوخ طبعی کاملا خوشایند است.

مشاهده لینک اصلی
اگر می توانستم این 6 ستاره را بدهم. مورد علاقه من از بکت است. من این را اغلب اغراق می کنم.

مشاهده لینک اصلی
احتمالا آزار دهنده ترین کتاب Ive تا کنون عمیقا ناخوشایند است که به صفحه نهایی آن برسد.

مشاهده لینک اصلی
قدرت بکتز از زبان او می آید. این رمان در حدی غیر قابل تشخیص است، احتمالا با قصد داشتن چنین است. از هر گونه سردرگمی و نا امیدی، هر دو جنبه، مبارزه ارزشمند است. اولین ریتم و شعر بیکتز است. او در توصیف هایش کثیف اما زرق و برق دار است، اما خسته کننده اما جذاب در او قدم زدن و ماته اما هنوز روشن در وضوح. این تناقضات بزرگترین جنبه این قطعه را تسویه می کند - این همدلی خالصانه ای نسبت به جهان بینی دنیای تاریک و نیهیلیتی است و مجبور کردن خواننده به طور مستقیم با اطلاعات متناقض، فروپاشی معنای و تمرکز تغییر می کند. این تنها چیزی است که فقط وظایف وات را نشان می دهد و ما را از این طریق احساس می کند که این چیزها را احساس می کند، یکی دیگر، ما را مجبور می کند با همان شیوه با متن خودمان ارتباط برقرار کنیم. این یک کتاب سخت برای توصیف است زیرا نیاز به صبر زیادی دارد و حتی پس از آن، چندین خواندن را انجام می دهد تا حتی جزئی از آنچه در این قطعه است را بدست آورند. با این حال، نگرانی من در مورد سوراخ در تصور من است که توسط کلمات نهایی در اضافه شده است، چیزی که من فکر می کنم بکت است که مایل به ارسال تمام خوانندگان خود است: @ هیچ علامت های که هیچ کدام در نظر گرفته شده است. @ اگر هیچ چیز دیگری، تنگ و لذت بردن از سوار .

مشاهده لینک اصلی
کتاب های مرتبط با - کتاب وات


 کتاب بشریت و حاکمیت ها
 کتاب چگونه از کار و زندگی خود لذت ببریم
 کتاب دلواپسی های مگره
 کتاب سر به روی شانه ها
 کتاب خاطره ای از دو دوشنبه
 کتاب درجه صفر نوشتار