کتاب صبحانه در تیفانی

اثر ترومن کاپوتی از انتشارات مروارید - مترجم: رامین آذربهرام-دهه 1950 میلادی

صبحانه در تیفانی داستان هالی گولایتلی، دختری سرزنده و شاد با گذشته‌ای مبهم است که در نیویورک زندگی می‌کند. راوی بی‌نام داستان، مرد جوانی است که قصد دارد نویسنده بشود و از آن‌جا که در همسایگی هالی زندگی می‌کند به‌طور تصادفی او را ملاقات می‌کند و به‌تدریج با دخترک آشنا می‌شود. این آشنایی مقدمه‌ای برای ملاقات راوی با دوستان هالی و ورود به دنیای هنرمندان آن زمان است. چندی بعد سروکله‌ی مردی میانسال و افسرده پیدا می‌شود که ادعا می‌کند شوهر هالی است و...

صبحانه در تیفانی شاهکار ترومن کاپوتی در ادبیات قرن بیستم جایگاه ویژه‌ای دارد. شخصیت اصلی این رمان پرفروش، در فهرست تأثیرگذارترین شخصیت‌های ادبی در تاریخ ادبیات آمریکا قرار گرفته و تاکنون چندین کتاب و مقاله درباره‌ی خود کتاب و شخصیت اول آن نوشته شده است.


خرید کتاب صبحانه در تیفانی
جستجوی کتاب صبحانه در تیفانی در گودریدز

معرفی کتاب صبحانه در تیفانی از نگاه کاربران
بعضی‌ها هستند که وقتی قصه می‌گویند، فارق از آن‌که داستان را دوست داشته باشی یا نه، با تمام وجود حرف‌شان را گوش می‌کنی؛ چون «قصه تعریف کردن»‌شان را دوست داری. «کاپوتی» از این دسته است. او آن‌قدر خوب قصه می‌گوید که دیگر اهمیتی ندارد که چه‌جور ماجرایی را تعریف می‌کند؛ یک داستان عاشقانه یا روایتی جنایی. هر چه باشد، دوست داری با او همراه شوی.

«صبحانه در تیفانی»، سومین کتابی بود که از او خواندم و این‌یکی را هم پسندیدم. بیشتر از «تابوت‌های دست‌ساز» و‌ کمتر از «موسیقی برای آفتاب‌پرست‌ها». شخصیت اصلی داستان -هالی گولایتلی- شاید از جنس شخصیت‌هایی نباشد که معمولاً ازشان خوشم می‌آید، اما بسیار دوستش دارم و تا حد زیادی درکش می‌کنم.

فیلم را هم بعدِ خواندنِ کتاب دیدم. خیلی خوب است اما نه به‌خوبیِ کتاب. با این حال دو ساعت تماشای «آدری هپبورن»، چیزی نیست که به ابن راحتی‌ها بشود بی‌خیالش شد.

مشاهده لینک اصلی
|\| | |_ @ ® > M0127324:
یک رمان درخشان، شایسته همه تمجیدها و ستایش هایی که ازش میشه.

به معنای واقعی کلمه، یک شاهکار

حقیقت ش، من در ابتدا دید چندان مساعدی به این کتاب نداشتم، و تحسین هایی که از این کتاب همواره انجام شده یا میشه رو اغراق آمیز می پنداشتم و علیرغم همه نظرات مثبت، انتظار برخورد با چنین کار بی مانندی رو نداشتم.

در این کتاب همه چیز در نهایت ایجاز، اختصار و عمق، سر جای خودشه.
به نظر من این طور میرسه که این کتاب ساختار رمان رو واسه همیشه متحول کرده و سبک جدیدی در نوشتار ایجاد کرده، چه از لحاظ موضوع و محتوا، و چه فرم و قالب.

متن انگلیسی رو هم خواندم، روان، دل انگیز، تاثیرگذار و عمیق..

من ترجمه نشر خوب مروارید رو گرفتم و خوندم، هرچند به دنبال کتاب کوچک چاپ نشر ماهی بودم.
ترجمه خوب و روان بود، ولی به ندرت توش اشتباهات عجیب و به ویژه ایرادات ویرایشی قابل توجه مشاهده میشه.

به نبوغ کاپوتی واسه همیشه ایمان آوردم.

مشاهده لینک اصلی
کتاب های مرتبط با - کتاب صبحانه در تیفانی


 کتاب برگزیده نوشته های اساسی برتراند راسل
 کتاب سه نمایشنامه : عروسی خون،یرما،خانه ی برناردا آلبا
 کتاب سفری طولانی از روز به شب
 کتاب در راه
 کتاب ناگهان تابستان گذشته
 کتاب پدرو پارامو