کتاب اتاق و بالابر غذا

اثر هارولد پینتر از انتشارات سبزان - مترجم: رضا دادویی-دهه 1950 میلادی

رز و برت یک اتاق را می سازند که تقریبا ممکن است یک غار پیلولیتی باشد؛ بیرون وحشتناک و ناشناخته است. رز هرگز نرفته است، برت تنها با رانندگی ون با تجاوز خشمگین می رود. یک زوج جوان تماس بگیرید، و سپس یک مرد سیاه پوست. برت می آید خانه، با پیروزی عظیم در هر ماشین که به وان خود را به چالش کشیده است. پیدا کردن غریبه ای که او را به مرگ می کشاند و رز را کور می کند. یکی از برجسته ترین و مشهورترین نمایشنامه ها، «هری پاتر»، هارولد پینتر، یک داستان طنزآمیز و تحریک آمیز از دو ضربه مرد است که در یک زیرزمین برای تحویل بعدی آنها منتظر هستند. از طرز تفکر بی نظیر و پرمعنا پینتر، "بیخوابی گنگ" برای نوشتن استثنایی و توسعه شخصیت های ظریف شناخته شده است.


خرید کتاب اتاق و بالابر غذا
جستجوی کتاب اتاق و بالابر غذا در گودریدز

معرفی کتاب اتاق و بالابر غذا از نگاه کاربران
ولی ترجمه چه قدر بد و پر چاله چوله بود.

مشاهده لینک اصلی
میام و می نویسم بعدن.
[اوّلین نمایشنامه هایی که تا ته خوندم، تا جایی که یادم میاد]
.
بعدن؛ نوزده روز بعد.
.
یه چیزی تو هردوتا نمایشنامه مشترک بود. نمی تونم بگم بی هدفی یا بی معنایی -گرچه اوّلش همچین فکری می کردم- ولی یه جوری بودن.
.
نمایشنامه ی اوّل؛ اتاق. پنج تا شخصیت داره؛ و خوب معلوم ه چه جور آدمایی ان. شخصیت اصلی @رز@ که همه با اون در ارتباط ان؛ رز یه جور احساس ناامنی داره، یه جور نیاز به وابستگی به یه چیز امن، اینکه احساس کنه مفید واقع می شه. تو چند صفحه ی اوّل دیالوگ های بی جواب ِ رز ممکنه اعصابتونو خورد کنن :[email protected] و برت در تمام مدّت مشغول غذاخوردن ه و حتّی موقع بیرون رفتن هیچّی نمی گه.
موضوع تمام دیالوگ ها و حرف ها، اتاق ه. همون اتاقی که رز و برت توش نشسته ن. رز سعی داره همه رو متقاعد کنه که اتاق اونا خیلی خوبه، و البته چندجا با زیرزمین مقایسه ش می کنه
«این اتاق برا من خوبه. منظورم اینه که آدم می دونه چی به چیه. مثلاً وقتی هوا سرده»
«اتاق گرمه. به هرحال بهتر از زیرزمینه.»
اوّلش به نظر می آد قبلا تو زیرزمین بوده. ولی انگار نبوده، و صرفا یه جور کنجکاوی وسواسی نسبت به زیرزمین داره.
آخرین قسمت نمایش اومدن یک سیاهپوست کور(رایلی) به اتاق رز ه. رز با اون دعوا می کنه، خیلی مضطرب ه و وقتی برت میاد می گه «کثافت» -تنها چیزی که در تمام نمایش گفته- رایلی رو چندبار می زنه و اون می افته زمین و تکون نمی خوره.
.
نمایشنامه ی دوّم؛ پیشخدمت گنگ، یا معنی ِ دیگه ش، آسانسور غذا. بن و گاس.
دو نفر ن که تا آخر هم مشخص نیست کارشون چیه. یه نفر هست که هروقت می گه اینا باید بیان و کار مورد نظر رو انجام بدن. گاس چندبار می ره دستشویی و سیفون خرابه. یه جای نمایش صدای سیفون میاد و میگن که اون دختره رفته، و یه جای دیگه راجع به دختری حرف می زنن که قبلا تو کار قبلی شون دیده بودنش. نمی دونم به هم ربطی دارن یا نه، ولی واقعن اون دختره اون جا چی کار می کرده و رفتنش یعنی چی؟ بدون اینکه دیده بشه یا اسمش آورده بشه.
دوازده تا کبریت از زیر در واسه شون می فرستن، و وقتی گاس می ره که چایی درست کنه می بینه گاز ندارن. بین تخت هاشون یه آسانسورغذا هست که میاد پایین. بن و گاس هرچی خوراکی دارن می فرستن بالا، وقتی تموم می شه نمی دونن چی کار کنن. می شینن حرف می زنن و بن راجع به کاری که باید بکنن به گاس توصیه می کنه و توضیح می ده. یه نفر قراره بیاد اون جا که معلوم نمی شه کیه. آخر کار گاس از در سمت چپ وارد می شه و همون موقع در باز می شه و بن و گاس به هم خیره می شن.
.
چیز زیادی نفهمیدم واقعاً. نمی تونم بفهمم هرکدوم نماد چی بود یا می خواست چی رو نشون بده، به هرحال، ناراضی نیستم از خوندنش.

مشاهده لینک اصلی
کتاب های مرتبط با - کتاب اتاق و بالابر غذا


 کتاب آمده یا چطور از شرش خلاص شیم
 کتاب قاتل درون من
 کتاب نان سال های جوانی
 کتاب خاطره ای از کریسمس
 کتاب مگی کسیدی
 کتاب دن کامیلو بر سر دوراهی